
Однією з найактуальніших задач для розвитку економіки України є її стимулювання та забезпечення темпів зростання, вихід національного бізнесу на зовнішні ринки, розвиток бізнес-середовища для реалізації стартапів та інноваційних проектів.
Останнім часом стартапи стали обов’язковою складовою інноваційної модернізації багатьох розвинених країн, результатом системної роботи уряду, приватно-державного партнерства, підприємницьких ініціатив та наукової активності. Підтримка підприємництва повинна супроводжуватися з моменту реєстрації до стабільного провадження діяльності.
Серед стартапів часто можна зустріти соціальні проекти, в основі яких не лежить жодної комерції, вони спрямовані на поліпшення життя певних верств населення. Здебільшого реалізують саме комерційні проекти, адже вони приносять прибуток.
Засновник I-Dolina Артем Гончаренко аналізуючи розвиток стартапів говорить наступне: «В США за період між 1990 та 2000 роками залишились на ринку лише 22% стартапів. Серед основних причин виділяють неправильне планування діяльності компанії (для виходу на ринок стартапам потрібно в 2-3 рази більше часу, ніж очікують засновники). Оцінка стартапів інвесторами досить складна з існуючими традиційними підходами. Процес оцінки повинен дозволяти не тільки визначати розмір перспектив, відображати грошовий еквівалент, бачити привабливість, визначати фінансову міцність та ризики. Україна може стати хорошим майданчиком для розвитку стартапів, проте необхідно створювати такі умови для приватних інвесторів, які забезпечать отримання прибутку. Такими можуть бути особливі умови оподаткування, умови участі у тендерах державної закупівлі тощо. Наразі в Україні активно проводяться дослідження щодо стану ділового клімату з метою вивчення тенденцій економічної кон’юнктури, а також виявлення бар’єрів на шляху розвитку інноваційного бізнес-середовища, стартапів, традиційного бізнесу. Результати таких досліджень дають уявлення про пріоритетні завдання щодо покращення екосистеми бізнесу в Україні».
Іноземні інвестори зацікавлені в українському ринку, що пов’язано з його активним розвитком та наявністю спеціалістів відповідної кваліфікації. Після закінчення пандемії Україна зможе стати більш привабливою за рахунок високої швидкості відновлення ринку та повернення інвестицій.
Більшість спеціалістів активно говорять про необхідність підтримки у вигляді податкових канікул, пільг, програм дешевих кредитів, пільг для інноваційних парків. «Проте основною запорукою розвитку будь-якого капіталу стане доступність капіталу», – зазначає засновник I-Dolina.