Організація творчої роботи

image
  • By
  • 10 Листопада, 2021
  • 0 Comments

Практика виробила безліч методів організації колективної творчості як основи інноваційної діяльності. Найбільш поширеним і відомим є мозкова атака, яка полягає в публічному висловленні кожним своїх ідей, які тут же розвиваються і доповнюються іншими. Вона вимагає повної рівноправності учасників, розкутості думки. Перед початком роботи рекомендується ще раз оцінити, чи потрібно вирішувати проблему, що це дасть і що станеться, якщо все залишити як є.
Мозкова атака
Процедура «мозкової атаки» виглядає наступним чином. Учасники сідають за загальний стіл обличчям один до одного. Керівник в короткому виступі розкриває суть проблеми, причини її виникнення, вигоди, які може принести рішення. Потім протягом 10 – 15 хвилин відбувається мовчазне обдумування ідей та їх неупорядковане перерахування при продовженні генерування.
Кількість тут важливіше якості, тому заохочується максимальне число висловлювань, навіть найбезглуздіших на перший погляд, бо в будь-якому з них може міститися раціональне зерно. Тому будь-яка ідея повинна зустрічатися зі схваленням. Виступати можна багато разів, але не підряд, і в той же час забороняється радитися, сперечатися, критикувати, оцінювати інших, звертатися за підтримкою до керівника.
На другому етапі відбувається обговорення, з’ясування, комбінування ідей за такими критеріями, як відповідність передумовам і вихідним вимогам; можливість реалізації або відсутність такої; терміни здійснення; необхідність додаткових витрат; застосовність в іншій сфері діяльності і пр.
На третьому етапі ідеї оцінюються і ранжуються на основі різних критеріїв (послідовно вибираються найцікавіші і ті, від яких можна відмовитися; набрали при голосуванні найбільшу або найменшу кількість балів і т.п.).
Керівник організовує фіксацію висловлювань, стежить за регламентом, допомагає отримати слово бажаючим, задає питання, привертає увагу; комбінує і систематизує висунуті ідеї, підводить підсумки.
Метод «мозкової атаки», що застосовується звичайно при нестачі нових рішень і підходів, грунтується на тому, що для активації мислення людини потрібно, вирвавши його зі звичної обстановки, помістити в незвичайні умови (в даному випадку ситуаційні ігри), нічим не нагадують звичайні наради. Як показує практика, групою з 10 людей за півтори години може бути висунуто до 100 оригінальних ідей. У той же час вважається нормальним, якщо спеціалісти відкинутий 90% з них.
Існує кілька видів «мозкових атак»:
q пряма мозкова атака, про яку щойно було розказано; зворотна мозкова атака, спрямована на критику існуючих ідей;
q подвійна мозкова атака, при якій група з 20 – 60 чоловік обговорюють попередньо поставлену проблему протягом 5 – 6 годин в два етапи з перервою, під час якого можна неофіційно критикувати висловлювання і з урахуванням цієї критики працювати далі;
q конференція ідей (спільна робота протягом кількох днів 4 -12 осіб);
q індивідуальна мозкова атака, коли людина по черзі виступає як генератор ідей і критика. Елементи цього методу присутні в багатьох інших.

Written by

Leave a comment